Астрономи заявили, що знайшли найвіддаленішу галактику з тих, що коли-небудь спостерігалися

Anatoliy
3 min readAug 7, 2022

Астрономи, які використовують нещодавно запущений космічний телескоп Джеймса Вебба (JWST), оголосили про відкриття найвіддаленішої галактики зі всії будь-коли спостережуваних.

кольорове зображення CEERS-93316 (University of Edinburgh)

Цього року вже двічі оголошувалося про подібне. Так, у квітні астрономи заявили про спостереження галактики в момент часу лише через 330 мільйонів років після Великого вибуху. А минулого місяця в інших даних JWST було (попередньо) виявлено ще одну галактику в момент часу через 300 мільйонів років після Великого вибуху.

Однак новий рекордсмен просто вражає уяву. Виявлений у тумані раннього Всесвіту, він з’явився лише через 235 мільйонів років після Великого вибуху… практично космічний момент у контексті 13,8 мільярдів років існування Всесвіту.

Відкриття галактики-кандидата, названої CEERS-93316, знаменує собою початок чогось чудового: Вебб готовий відкрити ранній Всесвіт, даючи нам безпрецедентний погляд на темні та таємничі області на початку всього.

Стаття, очолювана астрофізиком Каллуманом Доннаном з Единбурзького університету була подана на публікацію в “Щомісячні повідомлення Королівського астрономічного товариства” та чекає на рецензування, наразі доступна на сервері препринтів arXiv.

Перший мільярд років після Великого вибуху має великий інтерес для космологів. За цей час гарячий квантовий суп, що заповнив Всесвіт після того, як він “вибухнув”, якимось чином почав формувати все: матерію, антиматерію та темну матерію, зорі, галактики та пил.

Оскільки світлу потрібен час для переміщення, будь-яке світло, що доходить до нас з далекого космосу, є подією, похованою глибоко в минулому; так що, по суті, світло — це машина часу для віддалених куточків Всесвіту. Але ранній Всесвіт — дійсно ранній — більш складний: він настільки далекий, що будь-яке світло, яке доходить до нас, дуже й дуже слабке.

Щобільше, розширення Всесвіту розтягнуло навіть найенергійніші хвилі в слабкі промені ближче до інфрачервоної частини спектру, що робить навіть найвидніші об’єкти важко прочитаними.

Це робить детальну реконструкцію на той час дуже складною. І це тим більше прикро, що йдеться про такий важливий час.

Епоху до народження перших зірок називають космічним світанком. Почавшись майже через 250 мільйонів років після Великого вибуху, вона заповнила весь Всесвіт непрозорою хмарою атомів водню.

І тільки коли ультрафіолетове світло перших зірок і галактик реіонізувало нейтрально заряджений водень, стало можливим поширення всього електромагнітного спектру.

Завдяки цій епосі реіонізації, приблизно через мільярд років після Великого вибуху світло знову могло безперешкодно випромінюватись. До цього лише невеликій частині фотонів вдалося пробитися через густий туман нейтрального водню в епоху, що передувала епосі реонізації, що звалася “темними віками”.

Звичайно, ми хочемо дізнатися більше про юність Всесвіту в цей туманний період: як утворилися перші зорі у передсвітанних хмарах, як галактики скупчувалися, як надмасивні чорні діри змогли так швидко сформуватися за перші сотні мільйонів років існування. Заглянути в той далекий, туманний час — одне з основних завдань, для вирішення яких призначений “Вебб”.

JWST може знімати ближнє інфрачервоне та інфрачервоне світло з найвищою роздільною здатністю серед усіх телескопів, коли-небудь відправлених у космос. Він призначений для виявлення галактик з дуже сильним червоним зміщенням, щоб космологи змогли нарешті отримати детальне уявлення про те, що відбувається, якщо не під час Космічної Зорі, то принаймні під час Реіонізації.

Галактика CEERS-93316, на думку Доннана та його колег, має бути, принаймні, досить близька до однієї з перших галактик після Великого вибуху. Команда виключила інші можливі пояснення тьмяного червоного світіння, і їхній аналіз показує, що зореутворення в галактиці-кандидаті мало розпочатися десь між 120 і 220 мільйонами років після Великого вибуху.

Однак для того, щоб підтвердити ідентичність об’єкта, необхідно провести спектроскопічні спостереження. Це, як ми сподіваємося, підтвердить червоний зсув; після цього об’єкт може стати предметом подальшого, більш детального вивчення та допоможе скласти перепис об’єктів раннього Всесвіту.

Якщо CEERS-93316 — це галактика, то, ймовірно, вона недовго носитиме нашивку “Найдальша галактика у світі”. Навіть якщо CEERS-93316 не виявиться настільки далекою галактикою, велика ймовірність того, що нам не доведеться довго чекати, поки “Вебб” виявить такий об’єкт.

Космічний телескоп Вебба надіслав свої перші наукові зображення, найглибший інфрачервоний погляд у Всесвіт, минулого місяця.

--

--