Астрономи розкрили 60-річну таємницю квазарів, найпотужніших об’єктів у Всесвіті

Anatoliy
2 min readApr 26

--

Учені розкрили одну з найбільших таємниць квазарів — найяскравіших і найпотужніших об’єктів у Всесвіті — і виявили, що вони запалюються внаслідок зіткнення галактик.

В уяві художника квазар P172+18. Credit: ESO-M Kornmesser

Вперше виявлені 60 років тому, квазари можуть світити так само яскраво, як трильйон зірок, упакованих в об’єм розміром з нашу Сонячну систему. Протягом десятиліть, що минули з моменту їх першого спостереження, залишалося загадкою, що може викликати таку потужну активність. Нова робота показала, що це відбувається внаслідок зіткнення галактик.

Результати дослідження опубліковані в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Зіткнення було виявлено, коли дослідники, використовуючи глибокі спостереження за допомогою телескопа імені Ісаака Ньютона в Ла-Пальмі, помітили наявність викривлених структур у зовнішніх областях галактик, в яких знаходяться квазари.

Більшість галактик мають надмасивні чорні діри у своїх центрах (що таке чорні діри та які вони бувають). Вони також містять значну кількість газу, але більшу частину часу цей газ обертається по орбітах на великій відстані від центрів галактик, поза досяжністю чорних дір. Унаслідок зіткнень між галактиками газ спрямовується до чорної діри в центрі галактики; безпосередньо перед тим, як газ буде поглинений чорною дірою, він вивільняє величезну кількість енергії у вигляді випромінювання, що призводить до характерного блиску квазара.

Запалення квазара може мати драматичні наслідки для цілих галактик — воно може витіснити решту газу з галактики, що не дасть їй змоги формувати нові зорі на мільярди років уперед.

Це перший випадок, коли зразок квазарів такого розміру було отримано з таким рівнем чутливості. Порівнявши спостереження 48 квазарів і галактик, у яких вони перебувають, із зображеннями понад 100 неквазарних галактик, дослідники дійшли висновку, що галактики, у яких перебувають квазари, приблизно втричі частіше взаємодіють або стикаються з іншими галактиками.

Автори роботи зазначають, що дослідження дало змогу зробити значний крок уперед у нашому розумінні того, як запускаються й підживлюються ці потужні об’єкти.

“Квазари — одне з найекстремальніших явищ у Всесвіті, і те, що ми бачимо, імовірно, представляє майбутнє нашої власної галактики Чумацький Шлях, коли вона зіткнеться з галактикою Андромеди приблизно через п’ять мільярдів років”, — каже професор Клайв Тадхантер з кафедри фізики та астрономії Шеффілдського університету.

“Дуже цікаво спостерігати за цими подіями та нарешті зрозуміти, чому вони відбуваються — але, на щастя, Земля ще довго не наблизиться до одного з цих апокаліптичних епізодів”, — додав він.

Квазари важливі для астрофізиків, оскільки завдяки своїй яскравості вони виділяються на великих відстанях і тому слугують маяками для найбільш ранніх епох в історії Всесвіту.

“Це галузь, про яку науковці всього світу прагнуть дізнатися більше — одним з основних наукових мотивів створення космічного телескопа імені Джеймса Вебба було вивчення найраніших галактик у Всесвіті, і “Вебб” здатний виявити світло навіть від найвіддаленіших квазарів, випромінювання яких було здійснене майже 13 мільярдів років тому. Квазари відіграють ключову роль у нашому розумінні історії Всесвіту, а можливо, і майбутнього Чумацького Шляху”, — пояснив Доктор Джонні Пірс, постдокторський науковий співробітник Університету Хартфордшира.

--

--

Anatoliy