Надпотужний космічний промінь вдарив по Землі, і ніхто не знає звідки він

Anatoliy
2 min readNov 26, 2023

--

Дуже рідко в нашій галактиці відбувається щось “нищівне”, і фахівці не можуть точно визначити причину цього явища або його походження.

Ливень вторинних частинок, спричинений ударом космічного променя в атмосферу Землі, падає на детектори. Credit: Osaka Metropolitan University/L-INSIGHT, Kyoto University/Ryuunosuke Takeshige

Проте вчені були приголомшені, коли надзвичайно потужний космічний промінь врізався в атмосферу Землі, розповідає видання OstanniPodii.com.

Ця подія абсолютно приголомшила астрофізиків.

Попри те, що мізерна частинка мала енергію понад 240 ексаелектронвольт, експертам практично неможливо відстежити її очевидне джерело.

Джон Метьюс, фізик з Університету штату Юта, заявив журналістам: “Частинки володіють такою високою енергією, що на них не повинні впливати галактичні та позагалактичні магнітні поля. Ви маєте змогу вказати на небі місце, звідки вони приходять”.

У той момент, коли космічний промінь входить в атмосферу Землі, він стикається з іншими частинками, внаслідок чого утворюється злива частинок, які згодом падають на Землю.

Обсерваторії фіксують ці потоки й пов’язують їх з ударами космічних променів.

Метьюс, який є членом колаборації “Масив телескопів”, що зробила це відкриття, додав, що величезна кількість ексаелектронвольт енергії робить цей промінь другим після запаморочливої частинки “Oh-My-God”.

“Але у випадку з часткою “О, Боже” і цією новою часткою ви простежуєте її траєкторію до джерела, і немає нічого досить високоенергетичного, щоб її породити”, — пояснив Метьюс.

“У цьому і полягає загадка — що ж, чорт забирай, відбувається?”

Як і багато інших явищ у царині науки й космосу, космічні промені завжди були складною загадкою.

Попри те, що вчені мають здатність їх виявляти — і роблять це вже понад сто років, — вони досі не мають повного уявлення про те, як вони можуть поширюватися в просторі Всесвіту.

Надпотужній космічний промінь у порівнянні з променем невеликої енергії, який викривляється під дією магнітних полів у галактиці. Credit: Osaka Metropolitan University/L-INSIGHT, Kyoto University/Ryuunosuke Takeshige

Це пов’язано з тим, що, на відміну від світла, космічні промені не є випромінюванням.

Замість цього вони являють собою частинки — переважно атомні ядра, а також суб’ядерні частинки, такі як протони й електрони.

Однак вони проносяться через Всесвіт зі швидкістю, близькою до швидкості світла, але мають набагато більшу потужність, ніж повинні.

Фахівці вважають, що ці космічні промені утворюються в енергійних умовах — наприклад, під час вибухів наднових і зіткненнях зірок.

Однак космічні промені з меншою енергією можуть створюватися й менш енергійними джерелами, наприклад, зорями.

Дослідники, які зробили останнє відкриття космічних променів, назвали нову частинку Аматерасу на честь синтоїстської богині Сонця.

Вони опублікували результати роботи в журналі Nature.

--

--

Anatoliy
Anatoliy

No responses yet