“Габбл” зафіксував божевільні погодні умови на далекій екзопланеті

Anatoliy
2 min readJan 9, 2024
Credits: NASA, ESA, Quentin Changeat (ESA/STScI), Mahdi Zamani (ESA/Hubble)

Космічний телескоп “Габбл” спостерігав в атмосфері планети типу гарячий Юпітер зміни, що можуть бути наслідком екстремальних погодних умов, таких як масивні циклони.

WASP-121 b — екстремальна планета. Вона обертається так близько до своєї зорі, що за формою більше нагадує яйце, ніж сферу, і настільки гаряча, що на її нічний бік може падати дощ із заліза та, можливо, навіть рідких сапфірів і рубінів. Близькість до зорі допомогла астрономам зазирнути в цей далекий світ і, завдяки багаторічним спостереженням, зафіксувати його екстремальні, мінливі погодні умови, розповідають OstanniPodii.com.

Прогнозування погоди є складним завданням на Землі, не кажучи вже про планету, розташовану за 880 світлових років від нас. Планета нагрівається до кількох тисяч градусів на денній стороні та робить оберт навколо своєї зорі за приблизно 30 годин. Міжнародна команда вчених використала дані чотирьох різних спостережень, обробила їх для узгодженості, отримавши вигляд планети в різні моменти її обертання навколо зорі, що демонструє помітні відмінності.

“Наш набір даних представляє значний проміжок часу спостереження за однією планетою й наразі є єдиним узгодженим набором таких повторних спостережень. Інформація, яку ми витягли з цих спостережень, була використана для того, щоб схарактеризувати (зробити висновки про хімічний склад, температуру і хмари) атмосферу WASP-121 b в різний час. Це дало нам вишукану картину планети, що змінюється в часі”, — сказав провідний автор дослідження Квентін Чансеат, науковий співробітник Європейського космічного агентства в Науковому інституті космічних телескопів.

На основі цих вишуканих даних команда застосувала моделювання, щоб зрозуміти, що відбувається з температурою WASP-121 b. Алгоритм показав, що дані можна пояснити масивними циклонами, які створюються, а потім руйнуються через величезну різницю температур між двома зафіксованими сторонами планети: тією, що завжди спрямована на зорю, і тією, що спрямована від неї.

“Висока роздільна здатність наших симуляцій атмосфери екзопланет дозволяє нам точно моделювати погоду на надгарячих планетах, таких як WASP-121 b”, — пояснює Джек Скіннер, докторант Каліфорнійського технологічного інституту і співкерівник цього дослідження. “Тут ми робимо значний крок вперед, поєднуючи спостережні обмеження з моделюванням атмосфери, щоб зрозуміти мінливу в часі погоду на цих планетах”.

“Погода на Землі відповідає за багато аспектів нашого життя, і насправді, довгострокова стабільність земного клімату та погоди, ймовірно, є причиною того, що життя могло виникнути, в першу чергу”, — додає Чейнсеат. “Вивчення погоди на екзопланетах є життєво важливим для розуміння складності екзопланетних атмосфер, особливо в нашому пошуку екзопланет з придатними для життя умовами”.

Дослідження було прийнято до публікації в The Astrophysical Journal Supplements.

--

--