Запропоновано нову стратегію виявлення придатних для життя екзопланет

Anatoliy
3 min readDec 30, 2023
pixabay.com

Команда дослідників вважає, що їм вдалося розгадати формулу виявлення придатних для життя планет за допомогою наявних на сьогодні технологій. Усе пов’язано з рівнем вуглекислого газу та озону в атмосфері екзопланети земного типу, розповідають OstanniPodii.com.

Зростання рівня вуглекислого газу в атмосфері Землі сприяє глобальному потеплінню, але річ у тому, що наша планета має напрочуд низький рівень цього газу порівняно з іншими, менш придатними для життя світами, такими як Венера. Неймовірні 96,5% атмосфери цієї планети складається з CO2, тоді як атмосфера Марса — на 95%. На противагу ним, концентрація вуглекислого газу в атмосфері нашої рідної планети становить лише 0,04%. Це тому, що океани Землі поглинають близько 80% вуглекислого газу.

Цей факт спонукав дослідників розробити новий метод виявлення екзопланет, які можуть мати рідку воду, шляхом пошуку в їхніх атмосферах низького рівня вуглекислого газу. Зокрема, дослідники пропонують використовувати нашу Сонячну систему як модель і розробити план пошуку групи планет, які знаходяться на такій відстані від Сонця, де вода може існувати в рідкій формі. Тоді, як вони вважають, якщо аналіз атмосфер цих світів виявить планету з меншим вмістом вуглекислого газу, ніж інші, ймовірність того, що газ затримується великою кількістю води на поверхні, буде високою.

Особливо гостроцікавою частиною цього плану, за словами дослідницької групи, є те, що космічний телескоп Джеймса Вебба вже може вимірювати вміст вуглекислого газу на планетах, за якими він може спостерігати, так само, як це було вже було зроблено зі супутником Юпітера, Європою.

“Святим Граалем у науці про екзопланети є пошук придатних для життя світів і наявності життя, але всі ознаки, про які говорили до цього часу, були поза межами досяжності найновіших обсерваторій”, — говорить співавтор дослідження Жюльєн де Віт, доцент кафедри планетарних наук в Массачусетському технологічному інституті. “Тепер у нас є спосіб дізнатися, чи є рідка вода на іншій планеті. І це те, до чого ми можемо дійти в найближчі кілька років”.

Хоча такий метод може допомогти визначити, чи дійсно планета містить рідку воду, дослідники визнають, що це не обов’язково означає, що вона містить життя. Але команда має план і на цей випадок.

Знову ж таки, використовуючи нашу власну планету як приклад, дослідники зазначають, що коли форми життя на Землі (включаючи рослини й деякі мікроби) поглинають вуглекислий газ, вони виділяють кисень, який може бути перетворений на озон за допомогою сонячних фотонів. Як і вуглекислий газ, озон має власну сигнатуру, яку можна виявити за допомогою телескопа Вебба. Дослідники кажуть, що використання цього телескопа для знаходження планети в придатній для життя зоні з низьким вмістом CO2 і високим вмістом озону, швидше за все, допоможе виявити планету з життям.

“Якщо ми побачимо озон, то ймовірність того, що він пов’язаний з вуглекислим газом, який споживається життям, досить висока”, — каже співавтор дослідження Амаурі Тріо з Університету Британської Колумбії. “І якщо це життя, то це чудове життя. Це не просто кілька бактерій. Це буде біомаса планетарного масштабу, яка здатна переробляти величезну кількість вуглецю та взаємодіяти з ним”.

Дослідження було опубліковане в журналі Nature Astronomy.

--

--