Певний рівень кисню може бути ключем до пошуку розумних інопланетян

Anatoliy
3 min readJan 6, 2024
University of Rochester / Michael Osadciw

Міжнародна команда астрофізиків припускає, що інопланетяни, швидше за все, не змогли б розвинути передові технології, якби не перебували на планеті з одним ключовим необхідним для життя компонентом, знайомим землянам: високим вмістом кисню в атмосфері.

Астробіологи, які шукають перші ознаки життя за межами Землі, часто звертають увагу на планети, які, можуть містити рідку воду — ключовий компонент практично всього живого на Землі. Астрофізики Адам Франк з Університету Рочестера та Амедео Бальбі з Університету Роми Тор Вергата опублікували в журналі Nature Astronomy дослідження, яке може допомогти переосмислити наші пошуки розумного життя у Всесвіті, розповідають OstanniPodii.com.

Їхнє дослідження фокусується на життєво важливій ролі атмосферного кисню в розвитку передових технологій на далеких планетах, вводячи концепцію того, що вони називають “кисневим вузьким місцем”. Головним чином, астрофізики стверджують, що кисень необхідний не лише для життя, як ми його знаємо, але й, що більш важливо, для виробництва вогню.

Вогонь виникає в результаті горіння на відкритому повітрі, коли джерело палива вступає в реакцію з окислювачем, таким як кисень. Хоча саме по собі горіння є природним явищем, контрольоване використання вогню визнане однією з найперших технологічних інновацій людини, яка зрештою сформувала основу технологічного прогресу на Землі. Від приготування їжі до металургії, горіння стало рушієм прогресу людської цивілізації.

Дослідження Френка та Балбі показали, що значні технологічні досягнення, такі як металургійний прогрес, стали можливими лише тоді, коли рівень кисню в атмосфері Землі перевищив 18%. Це означає, що подібний поріг концентрації кисню може бути необхідним для розвитку передових технологій (а отже, і розумного життя) на інших планетах.

Цікаво, що хоча кисень необхідний для складного життя та інтелекту, відомого нам, його рівень повинен бути вищим, щоб підтримувати технологічний прогрес. Це вводить теорію “кисневого вузького місця”, яка припускає, що на планеті може існувати біологія або навіть розумні істоти в умовах дефіциту кисню, але вона не розвинеться до технологічної цивілізації без достатньої кількості кисню для підтримки вогню та подальших технологічних процесів, таких як, зокрема, плавлення металу.

“Ви можете отримати біологію — ви навіть можете отримати розумних істот — у світі, де немає кисню, — пояснює Френк, — але без готового джерела вогню ви ніколи не зможете розвинути вищі технології, тому що вищі технології вимагають палива й плавлення”.

Дослідження Френка та Балбі пропонує надавати пріоритет пошуку на планетах з високим вмістом кисню, оскільки вони з більшою ймовірністю можуть бути притулком для технологічно розвинених інопланетян, здатних виробляти техносигнатури, які можна виявити.

“Наявність високого вмісту кисню в атмосфері — це як вузьке місце, через яке потрібно пройти, щоб мати технологічні види”, — заявив Френк. “Ви можете зробити все інше, але якщо у вас немає кисню в атмосфері, у вас не буде технологічного виду”.

Це дослідження, частково профінансоване НАСА, знаменує собою нову грань у космічних пошуках розумного життя. Наслідки відкриття такого життя будуть глибокими, що вимагає обережної інтерпретації потенційних техносигнатур, особливо з планет з недостатнім вмістом кисню в атмосфері.

Хоча теорія “кисневого вузького місця” є переконливою, важливо враховувати можливість існування альтернативних біохімій, які не покладаються на кисень для технологічного прогресу. Життя, яким ми його знаємо, значною мірою залежить від кисню, але інопланетяни в інших регіонах космосу, можливо, еволюціонували в зовсім інших умовах, що змусило їх використовувати інші елементи, крім кисню, для виживання та, можливо, навіть для створення певних форм технологій.

Дослідники визнають, що їхня робота все ще залишається гіпотетичною, оскільки життя за межами Землі ще не знайдено. Проте, враховуючи обмеженість бюджетів і технологій, доступних для пошуку життя за межами Землі, вони вважають, що їхнє дослідження кисневого “вузького місця” має принаймні слугувати орієнтиром для тих, хто шукає інопланетян, здатних створювати і використовувати передові технології.

“Наслідки відкриття розумного, технологічного життя на іншій планеті були б величезними”, — каже Бальбі. “Тому ми повинні бути надзвичайно обережними в інтерпретації можливих знахідок”.

“Наше дослідження показує, що ми повинні скептично ставитися до потенційних техносигнатур з планети з недостатньою кількістю кисню в атмосфері”, — додав він.

--

--